
MIROÄĐIJA - ANETHUM GRAVEOLENS
Drugi nazivi: anita, dil, kopar (Vuk), koper, kopra, kopr, koprić, mi rodija, mirodija (Volni), mirudija, sladki janež, smrdilj
Lekoviti deo biljke: Droga je zreo plod, ređe vrhovi grančica u cvetu.
Lekovito delovanje: Mirođija je, pre svega, dobar, neškodljiv, jeftin i zbog toga svakom pristupačan začin. To je istovremeno i lek koji se vekovima uspešno koristi protiv gasova, nadimanja, teškoća u organima za varenje.
Pripremaju se sledeći čajevi:
Ćaj za bolje varenje i protiv nadimanja:
po 20 g plodova od mirođije, aniša, morača, angelike i kima, pomeša se, pa se od toga uzme 1 kašika, popari sa 200 g ključale vode, odmah poklopi, drži pola sata na štednjaku, ali da ne vri, odlije i popije posle jela.
Etarsko ulje: 10 kapi stavi se na kocku šećera, pojede i zalije replika órák čašom vode. Otklanja gasove i neprijatan zadah iz usta. Kod lošeg zadaha iz usta preporučuje se i žvakanje sveže mirođije.
Ćaj za spavanje: po 25 g mirođije, matičnjaka, hmelja i odoljena pomešati i spremiti čaj kao pod 1. Piti uveče pre spavanja.
Za lecenje hemoroida (šuljeva):
10 g mirođije popariti sa 200 g ključale vode i posle 2 sata u dvaput popiti pre spavanja. Istovremeno spraviti jak čaj: 25 g mirođije popariti sa 250 g ključale vode i posle 2 sata odliti, pa tim čajem se svako veče zapitati. I jedno i drugo vršiti u toku 6 uzastopnih dana.
Pomaže kod štucanja: 4 kafene kašike semena od kopra ili 2 kafene kašike usitnjene biljke (sveže ili osušene) preliti sa 1/4 l prokuvane vode i ostaviti poklopljeno 3-4 minuta. Procediti i nezaslađeno piti.